Skuteczna ochrona przed pożarem

Opublikowano dnia Kwi 6 2014 - 4:11pm przez Fabian Kaczmarek

Pożar jest ogromnym nieszczęściem, i zawsze wiąże się ze sporymi stratami materialnymi, a nieraz również z uszkodzeniem zdrowia ludzkiego czy nawet śmiercią. Ryzyka pożaru nigdy nie można całkowicie wykluczyć i wyeliminować, można jednak je minimalizować i odpowiednio chronić się przed nim. Jak?

Jak chronić się przed pożarem?

W pierwszej kolejności należy oczywiście zachować szczególną ostrożność, bo bardzo często to właśnie nieuwaga i niedopatrzenie człowieka są przyczynami pożarów. Ale w kwestii minimalizowania ryzyka pożaru, człowiek nie jest zdany wyłącznie na siebie- może wspomóc się techniką, która niejednokrotnie okazuje się bardziej skuteczna tam, gdzie czujność ludzka zawodzi. I tutaj w grę wchodzą różnego rodzaju systemy przeciwpożarowe, w które wyposaża się dziś zdecydowaną większość budynków publicznych. Ale nie tylko obiekty publiczne, bo w systemy przeciwpożarowe coraz częściej inwestują również osoby prywatne, montując je w swoich domach mieszkalnych. Jak się okazuje, systemy przeciwpożarowe spełniają swoje zadanie i naprawdę skutecznie minimalizują ryzyko pożaru oraz zmniejszają straty materialne, a przy tym niejednokrotnie przyczyniły się również do ochrony życia i zdrowia ludzi. Systemy bowiem pozwalają wyryć zagrożenie pożaru, kiedy człowiek nie jest jeszcze w stanie tego zrobić, a bardziej nowoczesne systemy alarmują również natychmiast odpowiednie służby ratunkowe.

Skuteczny system przeciwpożarowy – co powinien zawierać?

system-sygnalizacji-pozaruJak już wspomniano, systemy przeciwpożarowe mogą przyjmować różne formy i są zróżnicowane, dlatego warto zadać sobie pytanie, co powinno wchodzić w skład najbardziej skutecznego systemu alarmującego. W pierwszej kolejności wymienić należy „serce” całego systemu, czyli centralę sygnalizacji przeciwpożarowej oraz centralę automatycznego gaszenia. W drugiej zaś kolejności wspomnieć należy o „narzędziach”, czyli samych urządzeniach, umożliwiających wykrycie ryzyka pożaru. I w skład takich urządzeń wliczyć należy wszelkiego rodzaju czujniki: dymu, ognia, tlenku węgla i tym podobnych, jak również ręcznie uruchamiane mechanizmy alarmujące.

Więcej informacji o budowie skutecznego systemu przeciwpożarowego znajdziesz w serwisie asd.pl

Dodaj komentarz