Jak samodzielnie odświeżyć mieszkanie?

Opublikowano dnia Lis 14 2017 - 2:49pm przez Marcel Nowicki

Najprostszym sposobem na odświeżenie mieszkania jest jego pomalowanie. Dobór odpowiedniej farby może całkowicie odmienić wnętrze. Już pomalowanie jednej ściany sprawi, że przestrzeni zyska nowy charakter. Najłatwiej oczywiście wynająć ekipę remontową, która pomaluje mieszkanie za nas. Jednak jeśli zechcemy spróbować samodzielnie odświeżyć swoje mieszkanie okaże się, że wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

Wybór farby

Wybierając kolor ze wzornika pamiętajmy, że na ścianie kolor będzie wyglądał o ton ciemniejszy niż ten na próbce. W zależności od rodzaju malowanej powierzchni należy dobrać także odpowiedni rodzaj farby. Do malowania ścian i płyt gipsowych najlepiej sprawdzą się farby klejowe, akrylowe i strukturalne.

Przygotowania do malowania

Zacznijmy od tego, że temperatura na zewnątrz nie powinna być niższa niż 18 stopni. Dzięki temu farba wyschnie stosunkowo szybko. Z drugiej strony musimy też unikać bardzo wysokich temperatur na zewnątrz, ponieważ świeża powłoka malarska będzie wtedy schła zbyt szybko tworząc na powierzchni smugi.

Tynk, który jest popękany i stare tapety należy usunąć. Ściany nie mogą mieć pęknięć ani ubytków. Więcej o ich usuwaniu znajdziecie na stronie: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-usuwac-pekniecia-i-ubytki-w-scianach-przed-malowaniem. Płyty gipsowo-kartonowe i powierzchnie bardzo chłonne, lub pylące, należy pokryć odpowiednik zabezpieczeniem w postaci preparatów gruntujących powierzchnie.

Przed malowaniem musimy przede wszystkim zabezpieczyć folią lub taśmą malarską meble, parkiet, futryny, włączniki światła, gniazdka, parapety, okna i drzwi. Meble najlepiej zgromadzić na środku pokoju, aby mieć swobodny dostęp do ścian. Następnie należy zagruntować malowane powierzchnie, pamiętając, by w pierwszej kolejności przygotować sufit.

Malowanie

Miejsce styku z sufitem musimy zabezpieczyć taśmą papierową – w tym celu naklejmy ją na suficie, w miejscu bezpośredniego łączenia ze ścianą. Farbę powinniśmy rozprowadzać po powierzchni od góry do dołu i pokryć całą ścianę za jednym zamachem. Podczas nakładania farby warto zadbać o to, żeby kolejne pociągnięcia wałka nachodziły na siebie. Po naniesieniu pierwszej warstwy należy odczekać do całkowitego wyschnięcia i położyć kolejną warstwę. Następnie musimy ocenić, czy powierzchnia jest równomiernie pokryta, jeśli nie – uzupełnić braki pędzlem. Pamiętajmy, żeby taśmę papierową zdjąć jak farba jest jeszcze mokra – uchroni nas to przed uszkodzeniem efektów naszej pracy.

Dodaj komentarz