Poprawne przygotowanie do lakierowania

Opublikowano dnia Wrz 23 2016 - 1:46pm przez Paweł Pietrzak

Jeżeli mamy drewniane elementy na zewnątrz, to konieczne jest ich zabezpieczenie. Bez tego nie będziemy mogli długo cieszyć się z ich wyglądu, ponieważ już po kilku miesiącach nie będą wyglądać atrakcyjnie. Właśnie dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, a zacząć trzeba od przygotowania się do tego. Ważny jest zakup odpowiednich produktów i przygotowanie powierzchni drewnianych. Polega to na ich oczyszczeniu i wygładzeniu. Takie przygotowanie pozwali osiągnąć oczekiwane efekty po zakończeniu pracy. Trzeba się przygotować na to, że całe zadanie może potrwać nawet kilka dni. Do oczyszczenia dobrze będzie użyć papier ścierny lub szlifierkę oscylacyjną. Drugie narzędzie najlepiej sprawdzi sie w dłoniach doświadczonej osoby, skutecznie przyspieszając pracę. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie całości z kurzu, wycierając wszystko wilgotna ścierką.

 

malowanie drewna

 

Lakierowanie całej powierzchni

Po przygotowaniu drewna można zaczynać lakierowanie. Konieczny będzie do tego płaski pędzel, dostosowany rozmiarem do lakierowanej powierzchni, oraz papier ścierny o drobnych ziarnach. Należy nakładać niewielkie ilości lakieru, aby udało sie dokładnie i równomiernie rozprowadzać go po całej powierzchni drewna. Konieczne jest wykonywanie ruchów zgodnych z kierunkiem usłojenia drewna.

Pozwala to na uzyskanie idealnie równiej powłoki lakieru. Impregnacja drewna jest bardzo ważna, ponieważ bez tego nie można długo cieszyć się z widoku np. drewnianej balustrady na tarasie. Po polakierowaniu należy odczekać do zaschnięcia lakieru, nawet 10 godzin. Kiedy juz dokładnie wyschnie, można przystąpić do delikatnego ścierania warstwy lakieru, również zgodnie z usłojeniem, po czym zadanie należy powtórzyć kilka razy.

Ważny jest wybór lakieru

Jeżeli wybierzemy najtańszy lakier to marne są szanse, że wytrzyma on wiele lat, dlatego należy dokładnie dowiedzieć się, jakie lakiery będą pasowały do zastosowania ich w przypadku naszych potrzeb. Jeżeli nie znamy się wystarczająco na tym, rozwiązaniem może być poproszenie o pomoc sprzedawcy, ponieważ on na pewno zna właściwe zastosowanie każdego produktu w swoim sklepie.

Dodaj komentarz