Kolor ścian w przestrzeni biurowej

Opublikowano dnia Lip 18 2016 - 5:51pm przez Marcel Nowicki

Od wielu lat wszelkie grupy naukowców zastanawiają się nad tematem kolorów, ich wpływie na zdrowie, samopoczucie i jakości pracy. Ciekawą rzeczą jest wpływ barw na psychikę człowieka w pomieszczeniach biurowych. Nie jest obojętne jakimi kolorami otaczają się ludzie, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości.

Charaktery biura, jego aranżacja oraz kolorystyka mają znaczący wpływ na wydajność pracowników, ich twórczość i chęć do pracy. Choć sposób percepcji kolorów i upodobania, najczęściej jest indywidualną sprawą, jeśli chodzi o ogólne zasady i wpływ barw na naszą psychikę, wszyscy reagują w przybliżony sposób. Oddziaływanie kolorów sięga bowiem głębiej niż nasza świadomość, odwołuje się do pierwotnych instynktów, które osadzone są w ludzkiej naturze.

ŚCIANY W PRZESTRZENI BIUROWEJ

Dobrze dobrana oraz skomponowana kolorystyka biura na pewno wpłynie korzystnie na wydajność pracy osób. Tak samo dzieje się na odwrót, kiedy jest złe zestawienie kolorystyczne pomieszczenia. Powoduje ono zmęczenie, rozdrażnienie i senność, a więc co za tym idzie – brak postępów.

 

przestrzeń biurowa feng shui

 

Badania psychotechniczne wyraźnie pokazują, że kolorystyczne wykończenie pokoi biurowych trzeba opierać na odcieniach ciepłych i jasnych o małym nasyceniu barw. Takie wykończenia oddziałują na pracownika bardzo aktywizująco oraz sprawiają wrażenie ciepła i czystości, co czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

Najlepiej jest, kiedy sufity w biurze są białe, a biurka mają blaty w kolorach jasnych i spokojnych. W pomieszczeniach biurowych nie należy stosować odcieni ciemnych, ponieważ mocno przytłaczają i wprowadzają smutną i zimną atmosferę. Dodatkowo pójście w przeciwną stronę także nie wpływa pozytywnie. Zbyt jaskrawe kolory wywołują niepokój i znacząco odwracają uwagę rozpraszając pracowników.

BARWY

Najlepszymi barwami, które sprawdzą się w przestrzeni biurowej są: barwy czyste, dopełniające (kontrast), złamane (dopełnienie do podstawowej), odcienie ziemi, kolory pastelowe, a także zimne lub ciepłe. Przy wybieraniu odpowiednich barw należy kierować się tym, by pomagały osiągnąć wyznaczone cele.

Dodaj komentarz