Zastosowanie czujek magnetycznych

Opublikowano dnia Kwi 9 2014 - 4:07pm przez Fabian Kaczmarek

Czujniki stanowią podstawowy element większości systemów czy to przeciwpożarowych czy też antywłamaniowych. Na rynku pojawia się coraz więcej coraz bardziej zaawansowanych czujników, przy czym do najbardziej powszechnych należą czujniki dymu, czujniki ognia, czujniki ruchu, czujniki tlenku węgla, czujniki prędkości i tym podobne. W ostatnim jednak czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się tak zwane czujki magnetyczne, dlatego też warto poświęcić im nieco uwagi.

Co to są czujki magnetyczne?

Ponieważ wielu z Czytelników styka się z tym pojęciem po raz pierwszy i nie ma pojęcia, czym właściwie są czujki magnetyczne i jak działają, poniżej zamieścimy kilka słów wyjaśnienia. Jak nietrudno się domyślić, czujki magnetycznego czujniki, które wykorzystują pole magnetyczne. Pole magnetyczne tworzy się przy wykorzystaniu magnesu oraz odpowiedniego metalu. Odpowiednie zainstalowanie poszczególnych elementów sprawia, że wytwarza się pole magnetyczne, a czujka reaguje, kiedy dochodzi do jego zakłócenia. A zatem, główną rolą czujników magnetycznych jest bezkontaktowe wyczuwanie obiektów. Przejdźmy jednak do zastosowania czujek magnetycznych, a jest ono doprawdy bardzo szerokie.

Jak to działa?

Czujki magnetyczne można spotkać przede wszystkim w takich dziedzinach jak automatyka, elektronika i komunikacja. I takim najbardziej nam bliskim, wyjętym z codziennego życia, przykładem zastosowania czujki magnetycznej może być chociażby laptop. Każdy z nas wie, że po zamknięciu pokrywy, komputer przejdzie w stan tak zwanej hibernacji, czyli czuwania. Jest to możliwe właśnie dzięki temu, że w laptopie znajduje się czujka magnetyczna.

Kiedy dochodzi do zbliżenia się pokrywy do dolnej części komputera, powstaje pole magnetyczne, które uruchamia stan hibernacji laptopa. Pole to zostaje zakłócone w momencie, kiedy oddalamy pokrywę od dolnej części laptopa. To tylko przykładowe i bardzo proste zastosowanie czujek magnetycznych, które miało przybliżyć zasadę jego działania, warto jednak wiedzieć, że ich ogólne zastosowanie jest bardzo szerokie.

Więcej praktycznych informacji na ten temat znajdziesz na witrynie internetowej przedsiębiorstwa oferującego szeroką ofertę elementów do budowy systemu alarmowego, w kategorii Czujka magnetyczna

1 Komentarz dotychczas. Nie krępuj się dołączyć do konwersacji.

  1. Bartek - Fonex 18 czerwca 2014 at 10:35 - Reply

    Czujniki magnetyczne są również bardzo często stosowane w systemach alarmowych. Mimo iż jest to bardzo prosta konstrukcja to ciągle jest bardzo skuteczna. Powstają coraz to nowsze czujki, takie jak model MC 250, które są dyskretne, praktycznie niewidoczne i wyglądają na przykład jak zwykła śruba wkręcona w drzwi czy okno. Daje to im przewagę nad „standardowymi” czujkami magnetycznymi, które są widoczne dla złodzieja na pierwszy rzut oka.

Dodaj komentarz