Wpływ wilgoci na drewno – jak sobie z nią radzić

Opublikowano dnia Mar 16 2019 - 11:14am przez Marcel Nowicki
wpływ wilgoci na drewno

Wpływ wilgotności na wytrzymałość drewna to jedna z najważniejszych tajemnic, jaką zna każdy szanujący się stolarz i doświadczony budowlaniec. Wiedza ta pozwala na odpowiedni dobór materiału do rodzaju wykonywanych prac i tym samy na osiągnięcie optymalnego efektu końcowego, zarówno użytkowego, jak i estetycznego.

Wilgotność drewna

Wilgotność drewna jest ściśle związana z dwoma jego cechami, higroskopijnością oraz nasiąkliwością. Pierwsza określa zdolność do wchłaniania wilgoci z powietrza, druga natomiast zdolność do wchłaniania cieczy, w której deska jest zanurzona. Parametry te w dużej mierze zależą od gęstości drewna oraz jego porowatości, a te są skorelowane z gatunkiem drzewa, z jakiego pozyskano tarcicę. Co istotne, wpływ wilgotności drewna na wytrzymałość oraz optymalna wartość tego parametru nie są wielkościami stałymi i zależą od rodzaju prowadzonych prac oraz przeznaczenia desek.

Wpływ wilgotności na drewno

Wewnątrz pomieszczenia, w przypadku elementów montażowych, optymalna wilgotność wynosi od 6 do 10 %, natomiast dla desek mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym 10 do 15 %. Ponadto, drewno budowlane klasyfikuje się najczęściej za pomocą czterostopniowej skali, gdzie na pierwszym miejscu plasuje się materiał użytkowo-suchy o wilgotności do 15 %, na drugim miejscu mamy materiał powietrzno-suchy o wilgotności od 15 do 18 %, na miejscu trzecim znajduje się materiał załadowczo – suchy o wilgotności od 20 do 25 %, natomiast na miejscu czwartym materiał mokry o wilgotności powyżej 25 %. W tym miejscu warto jednak zadać sobie pytanie, w jaki sposób można zmierzyć wilgotność drewna? Otóż, jak łatwo się domyślić, technik jest kilka, jednak najpopularniejsze to metoda suszarkowo – wagowa oraz elektrometryczna. Pierwsza sprowadza się do pobrania próbki drewna o wymiarach 2x2x2 cm, zważeniu jej, a następnie umieszczeniu w suszarce elektryczno-laboratoryjnej wyposażonej w termoregulację. Znając ciężar próbki przed wysuszenie i po, można w bardzo łatwy sposób wyliczyć wilgotność. Drugi sposób, czyli metoda elektrometryczna sprowadza się do pomiaru oporu elektrycznego i nie wymaga pobrania próbek drewna. Wykorzystuje się tutaj fakt, że przewodnictwo drewna rośnie wraz ze zwiększeniem jego wilgotności, aż do momentu nasycenia włókien, w którym to wzrost wilgotności powoduje jedynie nieznaczne zmiany przewodnictwa. Warto na koniec dodać, że chcąc zmierzyć wilgotność drewna nie musimy o razu oddawać próbek do laboratorium ani kupować wilgościomierza. Usługę taką można zlecić specjalistycznej firmie, lub po prostu wypożyczyć sprzęt i zrobić to samemu. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-a-zalegajacy-snieg-wplyw-skrajnej-wilgoci-na-drewno

Dodaj komentarz