Świetlna aranżacja ogrodu

Opublikowano dnia Paź 5 2018 - 5:04pm przez Marcel Nowicki
drewniane lampy w ogrodzie
Ogród wymaga przynajmniej podstawowego oświetlenia. Jeżeli zostanie go pozbawiony, będzie nie tylko niepraktyczny, ale wręcz utrudni funkcjonowanie domowników. Powinni oni móc swobodnie poruszać się w przestrzeni wokół domu także po zapadnięciu zmierzchu. Nie mówiąc już o tym, że dobrze dopasowane lampy w ogrodzie podkreślają jego piękno, dodając unikatowego charakteru.

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie?

W znacznym stopniu jest to kwestia indywidualnego wyboru właściciela. Osoby lubiące zmiany czy z pasją oddające się ogrodnictwu chętnie korzystają z mobilnych lamp solarnych lub reflektorków o zmiennym kącie nachylenia. Takie rozwiązania pozwalają na odświeżanie aranżacji ogrodu poprzez częstą zmianę oświetlenia. Lampy dopasowywane są do roślin kwitnących w poszczególnych porach roku i podkreślają urok najpiękniejszych części ogrodu. Jak rozmieścić lampy w ogrodzie na stałe? Podstawą jest oświetlenie newralgicznych części przestrzeni, w przypadku ogrodu będzie to podjazd, chodnik lub ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Często stosowaną praktyką jest także oświetlanie ściany budynku mieszkalnego, dzięki czemu prezentuje się on ciekawiej. Jeżeli ogród ma być wizytówką, nie obejdzie się bez oświetlenia roślinności i znajdującej się tam małej architektury. Lampy wiszące pojawiają się na zadaszonych tarasach, a w przypadku tych pozbawionych dachu warto rozważyć oświetlenie wbudowane w posadzkę.

Jak zamontować lampy w ogrodzie?

Do wyboru jest naprawdę wiele opcji. Oświetlenie skierowane od dołu do góry sprawdza się wzdłuż ścieżek, a także skalniaków czy tarasów. Szukając pomysłu na podkreślenie fontanny czy oczka wodnego, należy wybierać spośród lamp o wskaźniku IP dostosowanym do wielkości oraz głębokości zbiornika. Tylko w ten sposób zapewni się trwałość źródła światła, odpornego na wnikanie wody. Wielu inwestorów decyduje się na podkreślenie licznych części ogrodu. Łatwo tu jednak przesadzić i wprowadzić wizualny chaos. W razie wątpliwości najrozsądniej skonsultować się z profesjonalnym architektem krajobrazu. Wyjaśni, jak zamontować lampy w ogrodzie, by wydobyć z niego piękno i nie przesadzić z nadmiarem światła. Pomoc fachowca przyda się także klientom, niemającym czasu bądź wiedzy na temat aranżowania przestrzeni zielonej. A mimo wszystko zależy im na pięknym i funkcjonalnym ogrodzie, który stanie się przedłużeniem komfortowego i przyjaznego domu. Opłaca się w niego zainwestować, ponieważ będzie to procentowało licznymi wieczorami spędzonymi przyjemnie na świeżym powietrzu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-lampy-w-ogrodzie-i-w-domu-7-najlepszych-inspiracji

Dodaj komentarz