Salon w stylu vintage – wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano dnia Maj 24 2019 - 11:04am przez Marcel Nowicki

salon w stylu vintage

Dobry design się nie starzeje! Prawdziwość tego stwierdzenia udowadnia obecnie na każdym kroku styl vintage, który coraz częściej gości w naszych domach. Pojawia się w kuchniach, sypialniach, pokojach dziennych i, rzecz jasna, w salonach będąc bezsprzecznym świadectwem dobrego gustu właścicieli. Warto tu jednak podkreślić, że salony w stylu vintage to znacznie więcej niż zwykła „zbieranina starych gratów”, to przedmioty z historią umiejętnie włączone we współczesną aranżację.

Salon w stylu vintage

Nie da się ukryć, że lata 50., 60. i 70. były świetnym okresem dla polskiego designu. Powstające wtedy przedmioty wyróżniały się oryginalną formą, dopracowaniem detali oraz trwałością. Niestety jednak, po czasie PRLu dość długo spoglądaliśmy na nie z niechęcią. Dlaczego? Odpowiedź jest nader prosta. Ponieważ wtedy kupowaliśmy je z konieczności, bez możliwości wyboru czegoś innego. Obecnie jednak, kiedy minęła pierwsza fala zachłyśnięcia się zachodnim designem, z chęcią do nich wracamy. Tym bardziej, że styl ten pasuje w zasadzie do każdego mieszkania czy domu. Świetnie będzie wyglądał zarówno mały salon w stylu vintage, jak i duże, przestronne wnętrze. Sekret tkwi jedynie w umiejętnym rozmieszczeniu akcentów.

Salon w stylu vintage – aranżacje

Chcąc wprowadzić vintage do swojego mieszkania warto robić to metodą małych kroków. Dzięki temu unikniemy przesady i powoli przekonamy się, czy taka estetyka aby na pewno jest dla nas. Na początku możemy po prostu postawić na dodatki. Wazon z Ćmielowa, cukiernica z Bolesławca, fajans z Włocławka czy kryształowe misy i karafki z Huty Szkła „Irena” nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i przywołają ducha minionych lat. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie jakiegoś mebla w stylu vintage. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto przeglądnąć najbliższe otoczenie. A nóż na strych lub w piwnicy odkryjemy jakieś zakurzone skarby, które, poddane drobnej kosmetyce, staną się wspaniałą ozdobą naszego mieszkania. Jeżeli jednak nie posiadamy takiej możliwości, powinniśmy się wybrać na targ staroci, gdzie nadal za symboliczną cenę możemy znaleźć prawdziwe perełki. Warto się rozglądnąć za prostymi, tapicerowanymi fotelami na drewnianej konstrukcji, kredensami, stolikami kawowami, czy charakterystycznymi bufetami na skośnych nóżkach.

Salon w stylu vintage – recycling dla każdego

Ogromną zaletą stylu vintage jest to, że pasuje on do niemal każdego mieszkania, zarówno utrzymanego w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym. Strzałem w dziesiątkę będzie salon w stylu vintage loft, w którym gdzieś pośrodku spotyka się przeszłość z przyszłością. Co niemniej istotne, aranżacje takie, bazując w większości przypadków na starych sprzętach, którym dajemy nowe życie, doskonale wpisuje się popularne obecnie idee recyclingu i dbałości o środowisko. Więcej inspiracji znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/ponadczasowy-salon-w-stylu-vintage-5-wyjatkowych-aranzacji

Dodaj komentarz