Przygotowanie ściany do tapetowania – zrób to sam

Opublikowano dnia Lut 21 2019 - 9:44am przez Marcel Nowicki
powieszchnie pod tapety

Tapeta to idealny sposób na nadanie wnętrzu nowego, spersonalizowanego charakteru. Co więcej, jeżeli tylko zdecydujemy się na samodzielną pracę, jest to sposób bardzo ekonomiczny, a nagrodą za podjęty wysiłek będzie nie tylko piękny pokój, ale również duma i satysfakcja. Przed przystąpieniem do tapetowania warto jednak zapoznać się z niniejszym poradnikiem i dowiedzieć jak przygotować ścianę pod tapetowanie.

Jak przygotować ściany do tapetowania krok po kroku

Zanim przystąpimy do samego tapetowania musimy starannie przygotować ściany, ponieważ to od tego w przeważającej mierze zależy efekt końcowy. Mając do czynienia ze starszym budynkiem, powinniśmy zacząć od dokładnego umycia powierzchni. Następnie, jeżeli pomimo szorowania pozostały jakieś plamy, należy je usunąć za pomocą dedykowanego do tego celu produktu. To samo tyczy się pleśni oraz grzybów, które dość często pojawiają się na starych ścianach. Zwłaszcza, że w sklepach budowlanych aż roi się od specjalistycznych środków, które bez trudu poradzą sobie z tym problemem. Pod żadnym pozorem nie wolno zakrywać ich tapetą, ponieważ niekorzystnie wpłyną na mikroklimat pomieszczenia i zdrowie domowników. Kolejnym krokiem jest dokładne wyrównanie powierzchni. Warto tu podkreślić, że im dokładniej wykonamy tę pracę, tym ładniej będzie się prezentować tapeta, a efekt będzie trwalszy. Wszystkie nierówności i pęknięcia należy zatem zniwelować za pomocą tynku i gładzi, a na koniec wyszlifować. Kiedy już uporamy się z wszystkimi tymi pracami, możemy przystąpić do gruntowania powierzchni, a następnie tapetowania. Nieco łatwiej wygląda sytuacja w przypadku nowego budownictwa. Ściany są w nim najczęściej bardzo gładkie i równe, dlatego zwykle wystarcza zastosowanie gładzi oraz gruntu.

Jak przygotować ścianę przed tapetowaniem – dodatkowe wskazówki

Przed przystąpieniem do tapetowania warto zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Temperatura nie może być niższa niż 5 stopni, ale dobrze, aby nie było też zbyt upalnie. Ściany powinny być suche, nieprzemarznięte, a jeżeli mamy do czynienia ze świeżo otynkowanymi wnętrzami, należy odczekać 2-3 tygodnie od momentu ukończenia tynkowania. Ponadto, wszystkie lekkie sprzęty najlepiej wynieść na zewnątrz, pozostałe natomiast nakryć folią malarską i odsunąć tak, aby nie przeszkadzały w tapetowaniu. Ponadto jeszcze przed przystąpieniem do działania warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty i narzędzia. Usprawni to pracę oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu w kluczowych momentach.  Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciane-do-tapetowania-praktyczne-porady

Dodaj komentarz