Przygotowanie do klejenia styropianu

Opublikowano dnia Lis 10 2018 - 9:05am przez Marcel Nowicki
klejenie styropianu

Styropian to nadal jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Za taki stan rzeczy odpowiada dość dobry stosunek ceny do jakości, korzystne parametry użytkowe, a także łatwość montażu. Warto tu jednak podkreślić, że aby ocieplenie faktycznie sprostało naszym oczekiwaniom, musi zostać prawidłowo zainstalowane.

Przygotowanie ścian pod klejenie styropianu

Pierwszą, naczelną zasadą przy wykonywaniu jakiegokolwiek ocieplenia jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W przypadku styropianu musi być ono równe, mocne i suche. Z tego względu, mając do czynienia z tynkami cementowymi, cementowo-wapiennymi lub betonem należy odczekać minimum cztery tygodnie od daty ich wykonania. Warto też powierzchnię zagruntować specjalistycznym preparatem redukującym pylenie, a bezpośrednio przed przystąpieniem do prac właściwych, sprawdzić przyczepność. W tym celu należy w różnych miejscach elewacji przykleić niewielkie kostki styropianu, odczekać 24 godziny, a następnie spróbować je oderwać. Jeżeli wszystko jest w porządku, nie powinno się to udać. Kolejnym krokiem jest zamontowanie listwy startowej, które ułatwi dalsze zadania, a dodatkowo pomoże uniknąć wchodzenia pod izolację nieproszonych gości w postaci niszczących styropian gryzoni.

Klejenie styropianu

Klejenie styropianu przeprowadzamy z zastosowaniem specjalistycznego kleju oraz pistoletu do spieniania. Przystępując do pracy trzeba pamiętać, że temperatura powinna mieścić się w zakresie 5-25 stopni, a pogoda musi być sucha, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Przed rozpoczęciem montażu klej trzeba koniecznie dokładnie wymieszać, a następnie można przystąpić do nakładania go na płytę styropianową. Tutaj mamy dwie podstawowe techniki. Najczęściej stosowana jest obwodowo-punktowa: klej aplikujemy na obrzeżach pasem o szerokości 3-4 cm, a dodatkowo na powierzchni rozkładamy równomiernie 6-8 punktów. Kierujemy się tu zasadą, że łączna powierzchnia kleju powinna stanowić ok. 40 % powierzchni styropianu. Druga metoda polega na nakładaniu kleju na całą powierzchnię płyty i poleca się ją głównie przy równych powierzchniach ścian. Warto tu też wspomnieć o dość często stosowanej technice, jaką jest klejenie styropianu na styropian. Wykorzystuje się ją w przypadku docieplania starszych budynków celem poprawienia ich parametrów cieplnych. Klejenie styropianu do styropianu najlepiej wykonać za pomocą zaprawy klejowej nakładanej pacą zębatą. Dobrze sprawdza się również klej stosowany przy mocowaniu styropianowych kasetonów. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/klejenie-styropianu-a-ujemna-temperatura-jak-ocieplac-dom-w-zime

Dodaj komentarz