Jak poruszać się między piętrami?

Opublikowano dnia Kwi 22 2014 - 3:15pm przez Fabian Kaczmarek

Jednym z najlepszych możliwości poruszania się między piętrami wysokich budynków są windy osobowe. Mimo, że od wielu lat stosowane w budynkach mieszkalnych, zakładach pracy, placówkach czy instytucjach, dzisiejsze dźwigi należą do nowatorskich rozwiązań, których na pewno nie można się powstydzić. Czasami, aż trudno sobie wyobrazić ile wind i jak często porusza się każdego dnia w mnóstwie budynków dookoła nas.

Warto zwrócić uwagę na ten fakt, gdyż duża ilość ludzi po prostu obawia się korzystać z tego wspaniałego wynalazku, ale nie bierze pod uwagę tego, iż z reguły nie słyszymy o wypadkach, które miałyby miejsce z winy windy.

Coraz więcej możliwości

Producenci dzisiejszych czasów starają się, aby ten wspaniały wynalazek móc ulepszać jeszcze bardziej, dlatego w zależności od charakteru windy osobowe mogą różnić się od siebie budową kabiny, przeszkleniami, oraz ogólnym wystrojem wewnątrz. Oczywistym jest także, iż zawsze na indywidualne życzenie klienta producent może dostosować się do wytycznych i przeszklić wskazane elementy np. podłogę, drzwi, ściany, sufit lub dostosować się do żądanego kształtu np. zaokrąglony czy wielokątny.

Jak działają windy?

Ogólnie winda porusza się w szybie, gdzie także znajduje się cała jej instalacja. Z reguły jej ciężar powinien wynosić mniej niż połowę, bo 40% udźwigu windy. Nie mniej istotne są także zabezpieczenia, jakimi się wyróżnia, a mianowicie ogranicznikiem prędkości, oraz chwytakiem. Te dwa mechanizmy mają na celu bezpieczeństwo w razie ewentualnej awarii. Ogranicznik ma za zadanie wyłączyć napęd, a chwytak powstrzymać windę przed szybkim zjazdem w dół. Jak widać zasady bezpiecznego użytkowania są opracowane ze szczegółami, a także poprzedzone wcześniejszymi testami, które wykluczają jakiekolwiek możliwości odchylenia od normy i zagrożenia dla osób korzystających z wind.

Firmy, które mają za zadanie zamontować windy osobowe zazwyczaj stają się także ich konserwatorami. Jak każde z większych urządzeń mających służyć społeczeństwu ma określone terminy konserwacji i tak samo jest w przypadku dźwigów. Regularność powinna być zachowana i raportowana, co daje większą gwarancję, iż awaria nie może się przytrafić.

Jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają profesjonalne windy zapoznasz się na stronie internetowej firmy WindyAP w dziale Windy osobowe

Dodaj komentarz