Poradnik lakierowania drewna

Opublikowano dnia Sie 8 2016 - 12:29pm przez Sebastian Ostrowski

Jeżeli przyjdzie potrzeba polakierowania starych mebli lub zrobimy sami jakiś drewniany przedmiot, który wymaga zabezpieczenia, należy pamiętać, że lakierowanie nie jest trudne i każdy powinien sobie z nim poradzić. Ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni  przeznaczonej do lakierowania. Musi ona być czysta i gładka, dlatego konieczne jest pozbycie się wszelkich zabrudzeń i pozostałości starego lakieru, jeżeli zajmujemy się odnowieniem zabezpieczenia.

Do tego zadania najlepiej użyć papier ścierny, ponieważ znakomicie można nim oczyścić i wygładzić powierzchnię. Jeżeli zajmujemy się lakierowaniem np. stołu, czyli dużej powierzchni, to warto użyć szlifierki oscylacyjnej do oczyszczenia, ponieważ na oczyszczenie papierem ściernym będziemy musieli poświęcić bardzo dużo czasu. Po wygładzeniu trzeba przetrzeć całą powierzchnię wilgotną ścierką, aby zebrać wszelki pyłek i kurz.

 

obróbka drewna przed lakierowaniem

 

Lakierowanie powierzchni – jak zacząć

Przygotowana powierzchnia pozwala na przystąpienie do lakierowania. Potrzebne do tego będzie kilka przedmiotów, a mianowicie płaski pędzel, papier ścierny o bardzo drobnych ziarnach, a także odpowiedni lakier. Pędzel musi być odpowiedniego rozmiaru, aby ułatwić rozprowadzanie. Należy nakładać niewielką ilość lakieru i dokładnie rozprowadzać go po drewnie. Tylko dokładna praca może pozwolić na właściwe wykonanie zadania, jakim jest lakierowanie drewna.

Każdy ruch trzeba wykonywać zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna, aby całość wyglądała bardzo równo. Po pokryciu lakierem powierzchni, należy odczekać do pełnego wyschnięcia, zazwyczaj trwa to 10 godzin. Kolejnym etapem jest przetarcie drewna papierem ściernym, również zgodnie z usłojeniem, oraz ponowne lakierowanie. Czynność tą, należy powtarzać kilka razy, aby dokładnie zabezpieczyć drewno.

Dobór prawidłowego lakieru

Jeżeli lakierowanie odbywa się w domu, ważne jest korzystanie z lakierów na bazie wody, które są bezpieczne dla zdrowia. Dają one wystarczające zabezpieczenie dla warunków, które mogą niszczyć drewno wewnątrz domu. Jeżeli potrzebujemy silniejszego zabezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc sprzedawcy, który na pewno chętnie udzieli porad.

Dodaj komentarz