Jak pokryć nasz dach gontami?

Opublikowano dnia Lut 20 2014 - 11:21am przez Fabian Kaczmarek

Pokrywanie dachów gontami to proces, który musi być przeprowadzony według konkretnej instrukcji. Pokrywanie dachów polega na ułożeniu gontów na łatach oraz wciskanie ich ostrej krawędzi do wpustu drugiego.

Następnie trzeba przebić konkretny gont do łat. Kiedyś gonty były przybijane za pomocą drewnianych kołków. Najczęściej były z Drewa cisowego. Kołek drewniany musiał być później przykryty kolejnym pasem gontów. Współcześnie gont przybija się ukrytymi w rowkach gwoździami. Są to zwykle gwoździe miedziane bądź pokryte powłoką antykorozyjną. Oczywiście pomyślano również o ściekającej wodzie deszczowej. Aby ściekająca po połaci dachowej woda deszczowa nie przeciekła poprzez rowki pomiędzy gontami, układa się je krawędziami z rowkami od strony zewnętrznej. Pochyla się je również nieco ku dołowi.

Krawędź rowków każdego z gontów po wyschnięciu zaciska się na krawędzi gontu, który znajduje się obok. To dodatkowo uszczelnia całe połączenie. Cały jeden pas, ułożonych obok siebie gontów na pokryciu dachowym, nazywany jest szarem. Szczelność całego pokrycia dachowego jest zależny od ilości warstw, z którego składa się pokrycie. Zazwyczaj w tych najbardziej popularnych pokryciach dachowych z gontów drewnianych są to dokładnie dwie warstwy, które zachodzą na siebie. Pasma układane są dwu warstwowo, jednakże pasma przyokapowe oraz wygięcia połaci dachowej już należy układać trój warstwowo. Przy tym kalenice należało zabezpieczyć poprzez wysunięcie skrajnego górnego pasa połaci nawietrznej nad krawędzią grzbietu dachowego. Istotnym jest, że ułożenie pokrycia dachowego z gontów wymaga ogromnych zdolności ciesielskich i niemałego doświadczenia. Szczególnie w tych miejscach, gdzie gonty mają tworzyć powierzchnie o urozmaiconej krzywiźnie.

W takiej sytuacji każdy gont wymaga indywidualnego docięcia wzdłuż na kształt klina, który musi zostać stworzony tak, aby cały dach mógł stworzyć szczelną i nie przemakalną powierzchnię. Mimo tego, że wciąż pojawiają się nowe technologie pokryć dachowych, to gonty wciąż mają nie słabnącą popularność.

Dodaj komentarz