O czym należy pamiętać w związku z przechowywaniem farb i lakierów?- To musisz wiedzieć!

Opublikowano dnia Lut 5 2019 - 4:03pm przez Marcel Nowicki
jak przechowywać farby i lakiery

Farby i lakiery bez względu na miejsce przechowywania należy umieszczać w specjalnych, szczelnych pojemnikach. To bardzo ważne, aby zawartość puszki nie wydostała się na zewnątrz i nie spowodowała strat. Coraz większa liczba producentów stara się zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów poprzez zastosowanie nieco grubszej powłoki, odpornej na temperaturę i niekorzystne warunki środowiska. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać tego typu produkty w halach i magazynach zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

W jaki sposób należy przechowywać farby i lakiery w magazynach?

Konieczne jest zapewnienie im zacienionego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni C. Wyższa temperatura mogłaby doprowadzić do eksplozji puszki oraz do wydostania się zawartości cieczy na zewnątrz, co mogłoby narazić zdrowie i życie potencjalnych pracowników. Ciecze należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a pokrywę puszki dodatkowo należy wzmocnić specjalnymi taśmami malarskimi oraz wzmocnieniami. Niewielką ilość lakieru lub farby warto przelać do słoika, co zwiększy ilość miejsca do przechowywania i sprawi, że farba nie zmarnuje się poprzez zaschnięcie na bokach dużej puszki. Warto ponadto pamiętać, że farby i lakiery mogą zostać umieszczone na nieco wyższych półkach, jeżeli zostaną odpowiednio zabezpieczone. Wywrócenie się puszki na głowę pracownika mogłoby mieć śmiertelne skutki, dlatego w tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność oraz rozwaga.

Dlaczego nie warto wyrzucać resztek farby?

Niewielka ilość farby lub lakieru może przypadać się w późniejszym czasie do wykonania poprawek, do przemalowania niewielkiej powierzchni w przypadku odprysków, lub innych niedoskonałości. Wyrzucanie farby jest nieekonomiczne i nieekologiczne, zwłaszcza w przedsiębiorstwach, w których takich resztek jest znacznie więcej, niż w przypadku domowego użytku. Farby można również ze sobą mieszać, tworząc ciekawe kolory, dlatego nawet kilka słoików farb w różnych kolorach można zespoić ze sobą i wykorzystać na większych powierzchniach. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.  O czym należy pamiętać w związku z przechowywaniem farb i lakierów? Rzeczy, o których bezwzględnie należy pamiętać  podczas przechowywania farb w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w hali magazynowej to:

  • Zwiększenie szczelności pojemników poprzez zastosowanie taśmy malarskiej,
  • zapewnienie optymalnej temperatury w granicach 5-25 stopni C,
  • przelewanie niewielkich ilości farby do mniejszych pojemników,
  • zabezpieczenie pojemników, które umieszczone są powyżej wysokości głowy. 

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/jak-bezpiecznie-przechowywac-farby-i-lakiery

Dodaj komentarz