Malowanie płytek kuchennych i łazienkowych – jak się do tego zabrać

Opublikowano dnia Wrz 21 2018 - 8:58am przez Marcel Nowicki
jak malować płytki kuchenne

Zbliżająca się wiosna to idealny moment aby zmienić coś w naszym otoczeniu. Na przeszkodzie często jednak staje nam myśl o kosztach, jakie zwykle pociąga za sobą takie przedsięwzięcie. Tym bardziej, jeżeli dotyczy ono kuchni i łazienki oraz konieczności uciążliwego i pracochłonnego kucia starej glazury. Szczęśliwie jednak mamy do wyboru pewną alternatywę, a mianowicie farby do płytek kuchennych i łazienkowych.

Czym pomalować płytki kuchenne i łazienkowe?

Osobom, które pierwszy raz zetkną się z tym pomysłem od razu nasuwa się pytanie czy można malować płytki łazienkowe lub kuchenne? Bo trzeba przyznać, że laikom pomysł ten może się wydać nieco abstrakcyjny. Jak się jednak okazuje, na rynku można obecnie bez trudu nabyć szereg produktów dedykowanych do glazury, zwykle na bazie żywicy epoksydowej lub żywicy akrylowej. Dzięki takiemu składowi są w pełni odporne na działanie wilgoci, detergentów oraz innych czynników zewnętrznych. Warto tu jednak podkreślić, że choć ogólnie, farby stosowane w kuchni i łazienkach mają podobne parametry, to dokonując zakupu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Mianowicie, produkty dedykowane do kuchni powinny mieć wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. W ten sposób zyskujemy pewność nie tylko co do wymarzonego efektu estetycznego, ale również bezpieczeństwa.

Malowanie płytek kuchennych i łazienkowych – wskazówki

Skoro wiemy już czym malować płytki kuchenne i łazienkowe, czas przystąpić do działania. Najpierw trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. W przypadku glazury w dobrym stanie w zupełności wystarczy umyć ją ciepłą wodą z jakimś detergentem, jeżeli jednak na płytkach znajduje się osad z kamienia, plamy z tłuszczu lub inne trudne do usunięcia nieczystości, powinniśmy zastosować specjalistyczne środki. Dodatkowo, w przypadku ścian w gorszym stanie, dobrze jest zaaplikować na suchą, umytą strefę grunt. Tylko bowiem dokładne przygotowanie powierzchni zagwarantuje nam dobre krycie i trwałość nowego koloru. Kiedy już uporamy się z tym zadaniem, przy pomocy wałka z gąbką nakładamy farbę do płytek, a po jej wyschnięciu, jeżeli uznamy to za konieczne, bezbarwny lakier zabezpieczający i nadający połysku. W ten sposób w zaledwie kilka godzin i w pełni samodzielnie możemy całkowicie odmienić charakter wnętrza. Jedynym utrudnieniem może być jedynie fakt, że przez kolejne dziesięć dni powinniśmy unikać mocnego szorowania płytek aby lakier nabrał trwałości i odpowiednich parametrów. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/malowanie-plytek-kuchennych-i-lazienkowych-poradnik

Dodaj komentarz