Konserwacja i utrzymanie w czystości mebli ogrodowych

Opublikowano dnia Mar 18 2016 - 11:21am przez Sebastian Ostrowski

Jesień to okres zarówno wzmożonych porządków w ogrodzie, jak i czas na odpowiednie zabezpieczanie i konserwacje mebli ogrodowych przed nadejściem zimy. Przez cały czas użytkowania meble ogrodowe poddawane są ciągłej próbie wytrzymałości, które pozostawiają po sobie ślady.

Konserwacja i utrzymanie czystości mebli ogrodowych

Gdy zakończy się sezon należy przede wszystkim sprawdzić, w jakim stanie znajdują się meble ogrodowe, a następnie wyczyścić je i ewentualnie dokonać drobnych napraw. Większość mebli ogrodowych, które są wykonane z drewna czy wikliny wymagają, by przechowywać je w suchym, przewiewnym, lecz nieogrzewanym pomieszczeniu (np: zadaszona wiata lub garaż).Sposób konserwacji mebli różni się, ponieważ wszystko zależy głównie od materiału, z którego zostały wykonane.

 

wiklinowe krzesło ogrodowe

 

Meble drewniane – pielęgnacja

Ich ochrona polega głownie na odpowiednim zaimpregnowaniu, ewentualnie polakierowaniu lub pomalowaniu farbą. Po sezonie należy je umyć i wysuszyć. Przed następnym sezonem należy sprawdzić czy powłoka ochronna jest nadal dobra. Kiedy znajdą się miejsca ubytków, warto je przeszlifować i na nowo pomalować impregnatem.

Meble z wikliny i rattanu

Choć są to meble bardzo efektowne, charakteryzuje ich mała odporność na działanie czynników atmosferycznych. Można je myć przy użyciu najprostszych środków czystości (mydło, płyn do mycia naczyń).

Meble metalowe – zabezpieczenie

Meble ogrodowe, które zostały wykonane z metalu, zwłaszcza żeliwne meble kute, nadają wyjątkowego charakteru, cechuje ich praktyczność oraz trwałość. Ich największą jednak wadą jest ciężar. Głównym wrogiem w tym wypadku jest rdza. By chronić je przed korozją trzeba regularnego oczyszczania powierzchni z nalotu. Używa się do tego drucianą szczotkę. Następnym krokiem jest zabezpieczanie farbą ochronną. Meble, które wykonano z metalu połączonego z innymi materiałami trzeba osobno pielęgnować. Coraz bardziej popularne są na przykład meble aluminiowe.

Meble z plastiku

Nie wymagają żadnej konserwacji, wystarczy jedynie utrzymywanie ich w czystości przy pomocy ogólnie dostępnych środków czyszczących.

Dodaj komentarz