Jakie są rodzaje gładzi gipsowych – wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano dnia Mar 29 2019 - 12:52pm przez Marcel Nowicki

rodzaje gładzi gipsowych

Dzięki gładzi szpachlowej, można bardzo skutecznie i przede wszystkim estetycznie wykończyć ściany. Decydując się jednak na jej zakup, zazwyczaj stykamy się z czterema podstawowymi jej rodzajami. Do wyboru mamy gładź gipsową, wapienną, cementową czy też polimerową. Najczęściej decyzja pada na gładź gipsową, która ma wiele zalet i stosowana jest na ogromną skalę.

Na jakie rodzaje dzieli się gładź gipsowa?

Gładź gipsową możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Mowa tutaj o gładzi gipsowej syntetycznej oraz o gładzi z gipsem naturalnym. Gładź gipsowa syntetyczna jest dostępna na rynku w postaci suchej mieszanki. Kupując ją należy samodzielnie zmieszać proszek z wodą w takich proporcjach, jakie podaje producent. Charakteryzuje się ona świetną gładkością, dlatego też ściany wykończone przy jej pomocy, są niezwykle estetyczne. Natomiast gładź z gipsem naturalnym można używać bezpośrednio, jest od razu gotowa. Wykazuje się ona także bardzo dużym poziomem bieli, dlatego też mnóstwo osób się na nią decyduje. Trzeba jednak mieć na względzie to, że jest ona nieco mniej trwała niż gładź gipsowa syntetyczna. Jest jednak równie gładka.

Na co zwracać uwagę wybierając gładź gipsową?

Gładzie rodzaje mają różne, a nawet wewnątrz swojej kategorii dodatkowo się one dzielą. Wybierając dany rodzaj należy zawsze mieć świadomość tego, jak wpływa on na cały dom. W przypadku gładzi gipsowej warto pamiętać o tym, że wpływa ona na korodowanie metali. Dlatego też w żadnym wypadku nie powinno się nakładać jej na elementy metalowe. Należy je dokładnie zakryć przed przystąpieniem do prac bądź też najlepiej na ten czas zdemontować. Jeśli jednak jest konieczność, by na dane elementy nałożyć gładź, wówczas warto zabezpieczyć je farbą antykorozyjną. Wówczas części metalowe będą miały zapewnioną odpowiednią ochronę przed korozją. Gładź gipsowa gdy zostanie zaaplikowana, musi zostać również wyszlifowana, oczywiście gdy nastąpi jej wyschnięcie. Takie szlifowanie powoduje powstawanie ogromnych ilości pyłu. Warto zatem wcześniej przygotować sobie przykładowo ochronne gogle czy też maskę, którą będzie uniemożliwiać się dostanie go do gardła, oczu czy też nosa. Gładź gipsowa obecnie cieszy się ogromną popularnością i najwięcej osób decyduje się właśnie na jej zastosowanie. Oczywiście jest także wiele innych rodzai gładzi, ta jednak jest łatwa do położenia i ogólnodostępna. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak zawsze zapoznać się z kwestiami, które podczas wykonywania zadania mogą okazać się kluczowe. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaka-gladz-wybrac-w-zaleznosci-od-rodzaju-tynku

Dodaj komentarz