Jak przygotować ścianę pod kładzenie gładzi?

Opublikowano dnia Paź 24 2018 - 11:23am przez Marcel Nowicki
przygotowanie ściany pod gładź

Przygotowanie ścian pod kładzenie gładzi gipsowej, jest procesem dość długim i przede wszystkim wieloetapowym. Nie jest możliwe szybkie wykonanie tej pracy, ponieważ potrzeba na nią czasu i sporej dawki cierpliwości. Jeśli chcemy przygotować ściany samodzielnie, powinniśmy ściśle trzymać się każdego kroku. Pominięcie któregoś z nich może doprowadzić do tego, iż ostateczny efekt nie będzie niestety zadowalający. Natomiast to jak wyglądają nasze ściany, ma spory wpływ na to jak nasze mieszkanie będą odbierać inni.

Co należy zrobić przed położeniem gładzi?

Przede wszystkim nim zechcemy nałożyć gładź, musimy dokładnie oczyścić nasze ściany z pyłu oraz kurzu. Muszą być one również odpowiednio suche, nie powinny być także przemarznięte. Gips, który jest głównym składnikiem gładzi gipsowej, powoduje korozję metali. Dlatego też różnego rodzaju elementy metalowe, które znajdują się na ścianie, powinny zostać dobrze zabezpieczone. Jest kilka sposobów na wykonanie tego zadania. Po pierwsze możemy zastosować taśmę malarską. Drugą opcją jest wykorzystanie folii. Możemy także pokusić się o pomalowanie metalowych elementów specjalną farbą zwaną antykorozyjną, dzięki której nic się z nimi nie stanie.
Ubytki w ścianie, co z nimi zrobić przed położeniem gładzi? Bardzo często w naszych ścianach pojawiają się również różnego rodzaju ubytki. Musimy przed położeniem gładzi sobie z nimi poradzić, uzupełniając je specjalną masą szpachlową. Wszelkie wypukłości, które pozostaną po wykonaniu tej pracy, przed położeniem gładzi powinniśmy usunąć. Wystarczy je dokładnie zeszlifować. Czasem w wyniku remontu jakiegoś bardzo zaniedbanego budynku, musimy podjąć również duża szerzej zakrojone działania. Mowa tutaj o wykorzystaniu tynku. Jeśli ubytki są potężne, zastosowanie masy szpachlowej nie ma większego sensu i przysporzyłoby nam również sporo pracy. Lepszym rozwiązaniem jest położenie tynku na daną ścianę. Nie musimy później zbyt dokładnie go zacierać, ponieważ gładź dobrze nanosi się właśnie na chropowate powierzchnie. Możemy zatem nieco chropowatości zostawić. 
W miejscu styku materiałów konstrukcyjnych, trzeba zastosować odpowiednie zabezpieczenie, a mianowicie siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Naroża okienne i drzwiowe należy zabezpieczyć odpowiednimi aluminiowymi narożnikami.
Ostatnim już etapem przed położeniem gładzi, jest odpowiednie zagruntowanie ścian zależne od stopnia ich chłonności. Po upłynięciu około doby od tego ostatniego etapu, można przystąpić do nakładania gładzi gipsowej. Więcej porad na temat gładzi gipsowych znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-podloze-pod-wykonanie-gladzi

Dodaj komentarz