Jak malować ściany? 4 wskazówki eksperta dla początkujących.

Opublikowano dnia Gru 16 2018 - 12:51pm przez Marcel Nowicki

Brzydkie, odstraszające swym nieestetycznym wyglądem ściany to niestety dość powszechnie występujący problem w polskich domach. Zacieki, smugi, pęcherze czy zaciemnienia na ścianach to niepożądane efekty pracy wynikające z braku wiedzy, nieodpowiedniego przygotowania oraz pośpiechu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby nie wydawać kolejnych oszczędności i tracić czasu na żmudne poprawki :).

1. Odpowiednie przygotowanie ściany

Mowa będzie tu o rytuale, który powinien być bezwzględnie przestrzegany przed domowych malarzy :). Zanim chwycisz za pędzel, upewnij się, że powierzchnia ściany jest czysta i pozbawiona starych powłok malarskich. Pamiętaj, żeby:
– wygładzić ścianę za pomocą papieru ściernego, a za pomocą szpachelki usunąć starą,
odchodzącą farbę,
– ubytki wypełnić masą naprawczą, a po jej wyschnięciu wyszlifować ścianę
– umyć ścianę za pomocą mydła malarskiego. Pamiętaj, że wszelkie plamy i zabrudzenia
powodują gorsze krycie!
Voila! Po dokładnym wyschnięciu ściany możesz przystąpić do dalszych etapów pracy.

2. Grunt to… dobry grunt :)

Gruntowanie jest niezbędnym elementem procesu malowania ścian. Wyrównuje chłonność ściany, dzięki czemu malowanie jest o wiele bardziej ekonomiczne. Co więcej, gruntowanie ścian poprawia przyczepność farby – kolor ściany jest głębszy i utrzymuje się znacznie dłużej.

3. Czytanie etykiet

Każdy produkt cechuje się swoimi unikalnymi właściwościami, dlatego przez rozpoczęciem malarskich prac warto zapoznać się z zaleceniami danego producenta. Sposób aplikacji czy rozcieńczania farby to kluczowe informacje, które są gwarancją sukcesu i zadowolenia z efektu finalnego.

4. Czas to… pieniądz!

Największym wrogiem malowania ścian to pośpiech. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących czasu wysychania farby mogą zepsuć całą Twoją pracę! Nie warto tracić kolejnych, cennych godzin i pieniędzy na korekty. Pracuj nad jedną ścianą od początku do końca. Bardzo ważne jest, aby warstwy łączyć ze sobą wtedy, gdy są jeszcze mokre! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technicznych aspektów malowania oraz najczęściej popełnianych błędów, warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka.

Dodaj komentarz