Inwestowanie o Odnawialne Źródła Energii coraz bardziej opłacalne

Opublikowano dnia Lis 10 2015 - 4:00pm przez Fabian Kaczmarek

Jeszcze kilka dobrych lat wstecz nikt nie wyobrażał sobie, że pozyskiwanie energii słonecznej, czy wiatrowej, może być w jakikolwiek sposób opłacalne. Powszechne były historie o ludziach, którzy takiej inwestycji się podjęli, a osiągane przez nich korzyści stanowiły podstawę do wielu żartów.

Wydawało się też, że wielu inwestorów nie doczeka się nigdy zwrotu poniesionych kosztów, a sama instalacja nie ma szans przetrwać próby czasu.

To właśnie czas odgrywa tutaj kluczową rolę, gdyż wraz z jego upływem zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z tego, że Odnawialne Źródła Energii to nie tylko kwestie finansowe, ale też ochrona środowiska, które pod wpływem naszych działań zaczyna wyraźnie dawać oznaki zmian.

Jak inwestować?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż teoretycznie każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Warto jednak zacząć od tego, że inwestorem może zostać każdy, a co najważniejsze, nie musi nawet posiadać na ten cel odpowiednich środków, pod warunkiem posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

W naszym kraju funkcjonuje bowiem program Prosument

Jego założenia polegają na wsparciu inwestorów poprzez udostępnienie im preferencyjnego kredytu na całość kosztów przedsięwzięcia, z jednoczesną dotaprogram prosumentcją w wysokości nawet do 40 proc. kosztów. Ostateczne warunki wsparcia zależne są od tego, jakie źródło energii odnawialnej wybierzemy, kto będzie inwestorem i jaka będzie moc danej małej elektrowni.

Wszystko to będzie zależne od sporządzonego wniosku, wymagającego wcześniejszej analizy i przygotowania projektu całej inwestycji. Pomocne w tej kwestii będą z pewnością firmy zajmujące się realizacją tego typu przedsięwzięć, a bez którym nie uda nam się przeprowadzić inwestycji.

Możliwa wydajność?

W tej kwestii wiele zależy od nas samych i od tego, czy wybierze odpowiednią firmę do realizacji inwestycji. Jeśli tak, wydajność naszej elektrowni może zaspokoić wszystkie potrzeby domowników dotyczące zapotrzebowania na prąd lub ogrzewanie.

Dodaj komentarz