Elewacje w stylu skandynawskim – inspiracje

Opublikowano dnia Gru 1 2018 - 2:36pm przez Marcel Nowicki
skandynawskie elewacje

Co zrobić aby budynek wyróżniał się spośród natłoku podobnych do siebie, oklepanych elewacji? Otóż najlepiej postawić na dom w stylu skandynawskim. Subtelne połączenie nowoczesnego minimalizmu, ponadczasowej formy oraz lekko rustykalnych detali sprawi, że nie tylko będzie on estetyczny i elegancki sam w sobie, ale również doskonale wkomponuje się w otaczający krajobraz.

Styl skandynawski – cechy

Można z powodzeniem pokusić się o stwierdzenie, że styl skandynawski zdominował obecny świat architektury i aranżacji wnętrz. Za taki stan rzeczy odpowiada w dużej mierze jego swoisty urok, ponadczasowa prostota oraz funkcjonalność. Trzeba tu bowiem podkreślić, że jedną z podstawowych cech tej estetyki jest pragmatyzm. Domy skandynawskie w pierwszej kolejności mają być wygodne, przestrzenne i pełne naturalnego światła, stąd jedną z wyróżniających cech elewacji są duże okna. Niemniej istotne jest zastosowanie w budowie naturalnych materiałów. Konwencja ta nie toleruje plastiku ani innych podróbek, stawia za to na drewno, kamień, cegłę, metal… Dzięki temu, we wnętrzach skandynawskich budynków panuje przyjazny dla zdrowia mikroklimat, a przy tym doskonale wpisują się one w popularne obecnie założenia ekologii.

Styl skandynawski – dom

Tym co determinuje odbiór danego budynku jest przede wszystkim elewacja, dlatego estetyczne jej wykonanie wymaga sporo wyobraźni i jeszcze więcej pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to wysiłek wart zachodu. Pierwszą ważną kwestią jest tu wybór kolorów. Do stylu skandynawskiego doskonale będą oczywiście pasować ponadczasowe biele i subtelne szarości, na tym jednak możliwości się nie wyczerpują. Ciekawie prezentują się również projekty bazujące na stonowanych brązach, czerwieniach, a nawet… czerniach. Dodatkowo, zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych bryłach, warto zaakcentować jakiś fragment elewacji wykorzystując do tego celu kamień, cegłę lub drewno. Takie wykończenie doskonale będzie się prezentowało na wysuniętych częściach fasady lub na poddaszu. W tym ostatnim wypadku wyróżni też znajdującą się zwykle właśnie w tym miejscu część sypialną domu podkreślając tym samym jej odrębny, prywatny charakter. Na koniec wypada jeszcze dodać, że planując wygląd skandynawskiej elewacji, trzeba pamiętać, że kolor ścian musi współgrać z dachem oraz stolarką otworową. Jeżeli jednak chodzi o tę drugą, to w omawianej estetyce zwykle mamy do czynienia z kolorem naturalnego drewna, uniwersalną bielę, ewentualnie z oknami aluminiowymi o cienkich profilach i dużych przeszkleniach. Sprawia to, że niemal każdy kolor elewacji będzie się w połączeniu z nimi dobrze prezentował. Więcej inspiracji znajdziecie w tym poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/oryginalne-elewacje-domow-w-stylu-skandynawskim

Dodaj komentarz