Drewniany bruk w ogrodzie – poradnik

Opublikowano dnia Lip 18 2018 - 1:31pm przez Marcel Nowicki

konserwacja drewnianego bruku

Korzyści z zastosowania drewnianego bruku jest wiele. Przede wszystkim jest to sposób na oryginalną aranżację ogrodu i stworzenie w nim przyjemnej, ciepłej atmosfery. Co to jest bruk drewniany? Najczęściej spotyka się go w formie ogrodowych alejek, chodników prowadzących do domu bądź ścieżek pomiędzy poszczególnymi częściami przestrzeni otaczającej budynek. Naturalne drewniane elementy pięknie się komponują z takim otoczeniem. Wbrew pozorom, mogą też dobrze znosić lata częstego użytkowania.

Czym impregnować bruk drewniany i jak go zabezpieczyć?

Wiele drewnianych elementów znajdujących się w ogrodzie można zabezpieczyć samodzielnie. Wystarczy puszka impregnatu i pędzel. Taki proces trzeba powtarzać raz na rok czy dwa, ale jest tani oraz prosty w wykonaniu. Jednak drewniany bruk wymaga dokładniejszej warstwy ochronnej, która przetrwa lata pomimo często chodzenia oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Popularne metody samodzielnej impregnacji raczej się tu nie sprawdzą. Chociażby ze względu na niedostępność drewna umieszczonego w podłożu. To właśnie ono jest też najbardziej narażone na wpływ wilgoci i grzybów. Zatem czym impregnować bruk drewniany? Najlepiej zrobić to w komorze próżniowo-ciśnieniowej. Tak zwana impregnacja ciśnieniowa jest skuteczna, ponieważ preparat zabezpieczający wtłacza się z dużą siłą w głębokie warstwy drewna. Dzięki temu trwałość bruku jest zapewniona na lata. Zachowa on także swoje walory estetyczne, nawet pomimo regularnego użytkowania.

Bruk drewniany – z czego go wykonać?

W tej roli najlepiej sprawdzają się gatunki drewna, wykazujące naturalną odporność na ścieranie, uszkodzenia, wpływ grzybów czy owadów. Drewniany bruk ogrodowy wykonać można z różnych rodzajów drewna. Jeżeli jednak liczy się na naprawdę trwałe efekty, warto sięgnąć na przykład po to dębowe. Nie bez powodu dąb uznawany jest za najsolidniejszy gatunek drewna w Polsce. Wykonuje się z niego luksusowe podłogi wewnętrzne, może też posłużyć jako materiał do budowy ścieżki w ogrodzie. Zrobione z niego elementy dobrze znoszą warunki polskiego klimatu, niektórzy dębowego drewna nawet nie impregnują, ograniczając się do wyboru koloru oleju. Na pewno jednak warto zastosować przynajmniej środek przeciw grzybom i owadom. Jeżeli kogoś nie przekonuje dosyć kosztowny dębowy bruk drewniany z czego jeszcze może go wykonać? Architekci polecają chociażby buk, sosnę, akację czy modrzew. Pięknie wyglądają także elementy z drewna egzotycznego, na przykład tekowego. To jednak rozwiązanie wymagające większych nakładów finansowych na aranżację ogrodu. Więcej informacji na temat drewnianego bruku znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnacja-drewnianego-bruku-w-ogrodzie-poradnik

Dodaj komentarz