Domy energooszczędne – czy to warta zachodu inwestycja?

Opublikowano dnia Wrz 25 2015 - 4:23pm przez Paweł Pietrzak

Specjalne projekty

Domy energooszczędne to już nie tylko specjalnie dobrane energooszczędne żarówki, oraz wyłączenie światła po wyjściu z pomieszczenia, jak jeszcze kilka lat temu. Teraz domy energooszczędne to specjalne projekty, stworzone od podstaw, tak, aby cały dom a nie tylko jego elementy można było nazwać energooszczędnymi.
Wiele biur projektowych ma w swojej ofercie tego typu rozwiązania.

Czy warto inwestować w dom energooszczędny?

Naszym zdaniem owszem, warto. W wielu krajach europejskich domy energooszczędne to już standard, są one ciekawą i dobra alternatywą dla tradycyjnych domów, nie tylko ze względu na jego mieszkańców, ale także z uwagi na środowisko.
brązowy domekBudowa energooszczędnego domu wcale nie jest o wiele droższa niż wybudowanie tradycyjnego domu. Trzeba o tym wspomnieć, głównie ze względu na to, że większość osób wciąż myśli, że dom energooszczędny wymaga zdecydowanie większego wkładu pieniężnego, to jednak mit, różnica w cenie nie jest wcale tak duża.
Kolejną zaletą domów energooszczędnych jest to, że pieniądze, które włożyliśmy w energooszczędność naszego domu zwracają się, nawet kilkukrotnie, już po niedługim czasie.
Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, nie ma w tym nic dziwnego jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż rosnące ceny wody, oraz energii. Poza tym domy energooszczędne to rozwiązanie nowoczesne, przywodzi na myśl nowe, światowe standardy.

Często nowe domy znajdą energooszczędne nie tylko wykonane są ze specjalnych materiałów, ale również mają rozłożone okna tak, aby dom odpowiednio się nagrzewał, a zimą ciepło nie uciekało z niego, tak, aby dom nie wymagał zbyt wiele dodatkowego ogrzewania.

Wiele instytucji zachęca do budowania domów energooszczędnych poprzez udzielanie dofinansowań, oraz kredytów, specjalnie na wybudowanie tego typu domu.
Jeśli więc chcesz posiadać dom energooszczędny to upewnij się, że Twój projekt spełnia wymogi i postaraj się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz