Dom pełen koloru – również od zewnątrz

Opublikowano dnia Kwi 2 2018 - 9:13am przez Marcel Nowicki

O znaczeniu kolorów we wnętrzach przekonują zarówno designerzy, jak i psychologowie. Kolory mogą koić, uspokajać, dodawać optymizmu lub irytować. Dlaczego więc tak rzadko dbamy, by również zewnętrzna część naszych domów pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie i już od progu witała nas ciepłem domowych skojarzeń?

Wystarczy rozejrzeć się po polskich ulicach, by zauważyć wszechobecną monotonię barw – zarówno szarych blokowisk, jaki i mdłych osiedli domków jednorodzinnych. W miejskiej zabudowie dominują szarości i blade pastele. Na szczęście wśród propozycji architektów coraz częściej pojawiają się niekonwencjonalne odcienie i kontrastowe zestawienia, urozmaicające nieco nudny krajobraz.

Kolorowe fasady

Miłą odmianą dla oka stają się niekonwencjonalne elewacje wykonywane z drewna lub ozdabiane np. klinkierowymi płytami. Przyciągają wzrok zarówno swoją strukturą, jak i nieco wyróżniającym się kolorem. Barwnym hitem są jednak tynkowane, kolorowe fasady domów, które dzięki bogatej ofercie farb, mogą przybierać kolory, zależne wyłącznie od fantazji właścicieli – błękity, zielenie, a nawet fiolety.

Barwne iluminacje

Choć kolorowe, migoczące światełka lepiej zachować na okres zimowych Świąt, warto wykorzystać barwny potencjał światła, by ocieplić nieco ogólny charakter budynku. Odpowiednio dobrane, barwne oświetlenie może odmienić wygląd Twojego domu, dodawać mu blasku i oryginalności – przez cały rok.

Wybierając kolor fasady nie musisz ograniczać się do depresyjnej skali szarości. Otocz swój dom kolorem, dodaj mu blasku odpowiednim oświetleniem i ciesz się domowym ciepłem, jeszcze zanim przekroczysz próg mieszkania.

Dodaj komentarz