Biel w aranżacji wnętrz – hit czy kit?

Opublikowano dnia Sie 5 2018 - 12:12pm przez Marcel Nowicki

wykorzystanie bieli we wnętrzach

Czy biały kolor ścian jest modny? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy stojący w obliczu remontu lub urządzający mieszkanie. Na szczęście jednak, jest dla nich dobra wiadomość – biały kolor ścian, po krótkim okresie niełaski, w wielkim stylu powraca na salony. Szczególnie modny jest w połączeniu z innymi, nasyconymi kolorami, takimi jak lazurowy, żółty, malinowy czy fioletowy. Tworzy wówczas interesujące, kremowe odcienie na ścianach wnętrza oraz niepowtarzalną, mocno spersonalizowaną atmosferę.

Za co kochamy biel?

Biel od dawien dawna symbolizuje czystość i niewinność, a do tego, wykorzystana w mieszkaniach, wspaniale je rozjaśnia oraz powiększa optycznie przestrzeń. Ze względu na tę cechę jest jednym z najważniejszych kolorów we wnętrzach skandynawskich, gdzie króluje światło i wszelkie triki mające na celu zwiększenie jego ilości w pomieszczeniu. Ponadto barwa ta pomaga się odprężyć, pozbyć stresu i napięć, dzięki czemu, stosując ją na przykład w sypialni, zyskujemy przysłowiowe schronienie, w którym możemy się odciąć od codziennych problemów. Wreszcie, białe kolory ścian to wymarzone pole do popisu dla projektantów wnętrz. Wszelkie ozdoby, dodatki i bibeloty prezentują się na nich doskonale, zarówno te nowoczesne, jak i klasyczne czy w stylu vintage. Podobnie wygląda sprawa z meblami, na tle białych ścian będą się tak samo dobrze prezentowały minimalistyczne sprzęty z surowego drewna, jak pokryte politurą antyki. Wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji właściciela oraz inwencji projektanta.

biel w nowoczesnych wnętrzach

Odcienie bieli

Krytycy bieli w aranżacji wnętrz (a tych, jak to zwykle bywa, nie brakuje) twierdzą, że jest to kolor laboratoryjny lub szpitalny i, co gorsza, nudny i oklepany. Nic jednak bardziej błędnego! Po pierwsze, jeżeli faktycznie barwa ta wydaje się komuś nieatrakcyjna i zimna, może ją łatwo ocieplić malując którąś ścianę lub jej fragment na inny kolor. Równie ciekawą opcją jest dobór kolorowych sprzętów, krzeseł, foteli czy stolików. I w tym właśnie miejscu uwidacznia się mocna strona bieli – pasować będzie do niej absolutnie wszystko! Przechodząc dalej, warto z całą mocą podkreślić, że kolor ten posiada całą paletę odcieni, zarówno chłodnych, neutralnych, jak i ciepłych. Poprzez ich umiejętny dobór możemy bardzo łatwo kierować nastrojem we wnętrzu, należy jednak pamiętać tutaj o jednej, prostej zasadzie. Mianowicie, w pomieszczeniach, w których światło jest ciepłe, czyli najczęściej od południa i zachodu, najlepiej sprawdzą się chłodne odcienie bieli, tam natomiast, gdzie światło jest zimne, czyli od północy i wschodu, należy postawić na cieplejsze tonacje.

Więcej informacji na temat wykorzystania bieli we wnętrzach znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/symbolika-koloru-bialego-jak-go-uzywac-w-aranzacji-wnetrz

Dodaj komentarz