Różne gatunki drewna i ich zastosowanie

Opublikowano dnia Mar 20 2017 - 12:48pm przez Marcel Nowicki

Kochamy drewno i wszystko co z niego wykonane. Zachwycają nas domy z bali i drewniane belki stropowe. Nie potrafimy oprzeć się drewnianej podłodze i meblom wykonanym z tego naturalnego materiału. W drewnie jest coś co nas przyciąga i sprawia, że czujemy się po prostu bezpiecznie. Drewno ma niewątpliwie wiele zalet – jedną z nich jest mnogość gatunków, która pozwala na zróżnicowane zastosowania. Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom drzew europejskich i poznajmy ich właściwości.

Drewno – niektóre właściwości

Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą właściwościami fizycznymi, takimi jak m.in.: kolor, połysk, rysunek i twardość. Drewno może być jasne – tak jak klon, żółtobrązowe – jak dąb europejski, czerwonawe – jak dąb czerwony, a nawet szaro-czarne, jak w przypadku orzecha europejskiego.

Barwa drewna jest uzależniona od warunków, w jakich rosło drzewo oraz od jego budowy anatomicznej. Połysk drewna jest związany z jego twardością, gładkością powierzchni oraz lokalizacją promieni rdzeniowych. Gatunki o najbardziej charakterystycznym połysku to buk, klon, dąb i wiąz. Rysunek drewna może się różnić w zależności od przekroju, barwy, wielkości przyrostów i ilości sęków.

Gatunki iglaste maja rysunek bardziej jednolity, a drewno liściaste bardziej urozmaicony, co jest związane z obecnością naczyń i promieni rdzeniowych. Jedną z ważniejszych cech drewna jest twardość. Nie zależy tylko od gatunku drewna, ale również od tego, kiedy zostało ścięte oraz ile czasu przeleżało. Najbardziej miękkie gatunki to topola, świerk i jodła, natomiast najtwardsze są jesion i grab.

Różne zastosowanie drewna

W zależności od właściwości, gatunki różnią się od siebie możliwościami zastosowań. Drewno sosnowe i modrzewiowe jest chętnie wykorzystywane w budownictwie. Wykonuje się z niego elementy konstrukcyjne – dachowe, stropy, ściany itp.

Modrzew jest też świetnym materiałem do produkcji desek tarasowych. Dąb jest twardy, ciężki, wytrzymały oraz odporny na ścieranie. Z tego względu jest wykorzystywany do wyroby parkietów, desek podłogowych oraz mebli. Ma również zastosowanie w budownictwie, nie tylko lądowym, ale też wodnym.

Drewno jesionowe, ze względu na swoją trwałość i bogate usłojenie, jest wykorzystywane w stolarstwie, m.in. do produkcji schodów, drzwi, podłóg oraz okien.

Wiedza na temat właściwości i zastosowań poszczególnych gatunków drewna jest niezbędna, jeśli planujemy dokonać zakupu drewnianej podłogi czy drewnianych mebli. Mając tę wiedzę będziemy mogli samodzielnie dokonywać udanych zakupów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego naturalnego surowca, odwiedźcie stronę Vidaron pod adresem https://www.vidaron.pl/poradnik/przewodnik-po-gatunkach-drewna.

Dodaj komentarz