Jak postęp pozwala produkować tanią energię?

Opublikowano dnia Lut 22 2014 - 3:59pm przez Fabian Kaczmarek

Postęp technologiczny wpływa na każdą dziedzinę życia. Dzięki nowym wynalazkom, możemy szybciej jeździć samochodami, rozmawiać przez telefony komórkowe, a nawet latać w kosmos. Na pewno, dzięki postępowi życie staje się łatwiejsze, możemy wykonywać różne prace przy mniejszym nakładzie sił. Ludzie mają przez to więcej czasu dla siebie, dla swojej rodziny, mogą zajmować się swoim hobby, poznawać nowych przyjaciół.

Enegia ze źródeł odnawialnych

Jednym z największych osiągnięć współczesnej technologii, jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, czyli z promieni słonecznej, wiatru oraz wody. Ma to bardzo duże znaczenie dla gospodarek wielu krajów, szczególnie tych, w których nie ma zbyt dużo węgla, ropy naftowej, lub gazu ziemnego. Jeśli kupują te surowce w innych krajach, muszą płacić za nie sporo gotówki.

domowa-instalacja-fotowoltaicznaNatomiast gdy montują np. instalacje fotowoltaiczne, uzyskują energie elektryczną z promieni słonecznych, które jak wiadomo są za darmo. Podobnie można montować wiatraki, które produkują energie elektryczną dzięki temu, że ich śmigła poruszają się za pomocą podmuchów wiatru. Nie zapominajmy, że zamiast wiatru możemy wykorzystywać wodę, która także może poruszać łopatki turbiny i produkować prąd.

Jednak ponieważ instalacje fotowoltaiczne są najczęściej widoczne, ludzie zawsze myślą, że to właśnie energia słoneczna jest najczęściej wykorzystywana do wytwarzania energii. Ale nieważne jakie źródło naturalne zostaje wykorzystane, postęp technologiczny sprawia, że „czysty” prąd jest wytwarzany coraz to niższym kosztem.

Co następne?

Znając pomysłowość wynalazców, możemy się spodziewać, że za niedługi czas, wymyślą oni znowu coś jeszcze lepszego, co sprawi, że produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii stanie się jeszcze tańsza i ludzie będą jeszcze z większą częstotliwością produkować prąd z wiatru, wody i promieni słonecznych.

Dodaj komentarz